Dohoda o provedení práce 2008

Hodinový limit

Hodinový limit DPP pro rok 2008 činí pro zaměstnance u jednoho zaměstnavatele 150 hod za jeden kalendářní rok, tzn. počet odpracovaných hodin u jedné organizace nesmí ročně překročit 150 hod, smluv ale může být souběžně uzavřeno i několik s různými organizacemi.

Sociální a zdravotní pojištění

Sociální ani zdravotní pojištění se z dohody o provedení práce neodvádí (ani za zaměstnance ani za zaměstnavatele).
Díky tomu je DPP velmi výhodná, dokonce výhodnější než Živnostenský list.

Daň

Dohoda o provedení práce je zdaněna 15% sazbou daně. Základní výpočet čisté mzdy se tedy vypočte velice snadno odečtením 15% od hrubé mzdy.

Pokud hrubá měsíční mzda nepřesahuje 5 000 Kč, může být daň odvedena srážkou, tzv. srážkovou daní, která je definitivní a nevratná, a není tedy zapotřebí provádět roční zůčtování daně pro Finanční úřad. Pokud hrubá měsíční mzda přesahuje 5 000 Kč, musí by provedena záloha na daň, neboli zálohová daň. V tomto případě musí být provedeno roční zůčtování daně.

Slevy na dani

U dohody o provedení práce mohou být uplatněny slevy na dani, tak jako u kteréhokoliv jiného pracovněprávního vztahu. Např. sleva na poplatníka, sleva na studenta atd.

 

Související články

Dohoda o provedení práce - vzor smlouvy zdarma ke stažení.


Diskusní téma: Dohoda o provedení práce

Datum: 28.06.2011

Vložil: Jan

Titulek: Prohlášení poplatníka daně

Dobrý den .
Rád bych se zeptal pokud já jako student jsem uzavřel DoPP jako letní brigádu, a nemám žádný jiný příjem , mohu-li uplatnit slevu na dani a to prohlášením poplatníka daně , pokud ano , obnáší to nějaké další formality , např. daňové přiznání , nebo jiné. Zkrátka zda jako brigádník mohu vyplnit prohlášení poplatníka daně (mám na něj nárok ?) , a to i po uzavření smlouvy se zaměstnavatelem ?

Předem děkuji za odpověď

Odpovědět

—————

Datum: 29.03.2009

Vložil: Ludmila Košťálová

Titulek: odečitatelné položky

Jsem ve starobním důchodu a pracuji na dohodo u proved. práce s výdělkem do 60.000 ročně.
Také jsem členem představenstva družstva a moje odměna za rok 2008 činí 62.333,- .
Při výpočtu daně z odměny nebyly použity žádné odečitatelné položky. Mohu je tedy použít v souhrném daň. přiznání?
Není mi totiž jasný pracovně právní vztah k BD, vím, že nejde ani o dohodu ani o prac. poměr?
Děkuji za rychlou odpověď.
Košťálová

Odpovědět

—————

Datum: 14.03.2009

Vložil: Luděk Petříček

Titulek: Obecně

Pokud si člověk vydělá přes 3999 kč na základě DPP, přijde pouze o podporu na ÚP, nebo bude vyřazen z evidence a bude si muset platit zdravotní a sociální pojištění sám?

V případě, že je někdo zaměstnán na HPP a na základě DPP si vydělá přes 5000 kč, musí platit pouze daň z těchto příjmu, nebo ještě něco navíc? Jaká jsou kriteria pro vypočtení daně z částky, kterou si tento člověk vydělal?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět

—————

Datum: 10.03.2009

Vložil: Lenka

Titulek: DPP a daňové přiznání

Dobrý den, dohoda o provedení práce měsíční hrubá do 2000, uplatněny slevy na dani, roční daň 0, mám příjmy jako spolupracující osoba, mám tyto příjmy DPP také dávat do daň.přiznání a který je to § v daň.přiznání? Mate mě,že v §6 je i soc.zdr.odvod a u dohody žádné odvody nebyly.Moc děkuji za odpověď

Odpovědět

—————

Datum: 30.12.2008

Vložil: anna s.

Titulek: dohoda o provedení práce

Dobrý den,
měla bych začít uklízet v místě bydliště vchody v našem domě,je jich šest,za měsíc by mělo být vybráno od lidí za tímto účelem 14400,je to 100 na byt,co všechno já musím z této částky uhradit,jsem na mateřské a pobírám rodičovský příspěvek,na družstvu mi řekli,že mi to jenom zdaní,ale slyšela jsem,že to nemůže vše,můžete mi teda poradit jak to bude,vůbec se v těchto věcech nevyznám.Děkuji

Odpovědět

—————

Přidat nový příspěvek


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství