Dohoda o provedení práce 2008

Hodinový limit

Hodinový limit DPP pro rok 2008 činí pro zaměstnance u jednoho zaměstnavatele 150 hod za jeden kalendářní rok, tzn. počet odpracovaných hodin u jedné organizace nesmí ročně překročit 150 hod, smluv ale může být souběžně uzavřeno i několik s různými organizacemi.

Sociální a zdravotní pojištění

Sociální ani zdravotní pojištění se z dohody o provedení práce neodvádí (ani za zaměstnance ani za zaměstnavatele).
Díky tomu je DPP velmi výhodná, dokonce výhodnější než Živnostenský list.

Daň

Dohoda o provedení práce je zdaněna 15% sazbou daně. Základní výpočet čisté mzdy se tedy vypočte velice snadno odečtením 15% od hrubé mzdy.

Pokud hrubá měsíční mzda nepřesahuje 5 000 Kč, může být daň odvedena srážkou, tzv. srážkovou daní, která je definitivní a nevratná, a není tedy zapotřebí provádět roční zůčtování daně pro Finanční úřad. Pokud hrubá měsíční mzda přesahuje 5 000 Kč, musí by provedena záloha na daň, neboli zálohová daň. V tomto případě musí být provedeno roční zůčtování daně.

Slevy na dani

U dohody o provedení práce mohou být uplatněny slevy na dani, tak jako u kteréhokoliv jiného pracovněprávního vztahu. Např. sleva na poplatníka, sleva na studenta atd.

 

Související články

Dohoda o provedení práce - vzor smlouvy zdarma ke stažení.


Diskusní téma: Dohoda o provedení práce

Datum: 10.10.2008

Vložil: Luděk

Titulek: Dohoda - student

Zajímalo by mě, jaká je výše daně u studenta, pokud pracuje na dohodu o provedení práce. A jakým způsobem se sleva uplatňuje? Děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 12.10.2008

Vložil: Pro Právo

Titulek: Re: Dohoda - student

Je jen fámou, že studenti mají nižší sazbu daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ve skutečnosti se každý student může dožadovat pouze slevy na dani, která ale zejména pro studenty na brigádách není zanedbatelná.

Pokud máte pouze jednu brigádu na DPP, je pro Vás důležité doložit zaměstnavateli potvrzení o studiu a podepsat růžový formulář "Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob". Získáte nárok na slevu v celkové výši 2 405 Kč.

Pokud Váš měsíční příjem nepřesáhne cca 16 000 Kč hrubého, nebude Vám při uplanění slevy stržena žádná daň.

Odpovědět

—————

Datum: 09.10.2008

Vložil: Linda Oprazilova

Titulek: to jsem nevedela

Wow! Dobrej clanek

Odpovědět

—————

Přidat nový příspěvek


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství