Aktualita - nové stránky právní poradny

Nové stránky právní poradny naleznete zde:

Právní poradna pro každého – zaregistrujte se a můžete pokládat dotazy

 

Připravili jsme zde pro vás  podrobný návod registrace


Nová témata - přidejte váš dotaz

Datum: 28.12.2008

Vložil: Marek Hron

Titulek: Exekuce

Je případnou exekucí ohrožena též moje matka?S předmětem mé exekuce nemá nic společného,ale žijeme ve společném bytě - je její , ale jsem v něm hlášen - , má též svůj bankovní účet apod.Může tedy exekutor sáhnout na movitý a nemovitý majetek a peníze mé matky jakožto rodinného příslušníka? A jak se potom určuje, co v bytě komu patří (televize apod.)? Děkuji,M.H.

Odpovědět

—————

Datum: 28.12.2008

Vložil: Petra

Titulek: Dědictví

Minulý měsíc mi zemřel otec, rodinnný dům daroval ještě za života mé sestře, zůstalo po něm pouze auto. Chtěla bych se zeptat, kdo bude dědit, jestli rovným dílem nebo sestra již nemá nárok na dědictví? Dále bych chtěla vědět jestli jsem povinna se podílet na úhradě pohřebného / otec mi sdělil před smrtí, že peníze na pohřeb má/, jestliže se těchto peněz bude sestra domáhat. Jsem si totiž jista, že bude chtít peníze, protože já nemám jak doložit, že mi sdělil, že peníze má. Navíc na popud mé sestry prodal asi 4 měsíce před s´mrtí pozemky v hodnotě asi 300 000Kč. Samozřejmě, že tyto peníze zůstanou sestře, jelikož nejsou nikde uloženy. Nevidím proto důvod, proč se finančně podílet na pohřbu, když sestra dostala vše. Děkuji za odpověd

Odpovědět

—————

Datum: 28.12.2008

Vložil: Hanka

Titulek: Prodej městského bytu do osobního vlastnictví

Dobrý den,
prosím poraďte mi jak se zachovat v naší situaci.
Město nám nabízí k odprodeji byt, ve kterém s dvěma dětmi již 8 let bydlíme. Než nám byl byt přidělen, probíhala zde privatizace, byty nabízeli k odprodeji nejdřív za 1.500 Kč a později za 4.500 Kč za metr čtvereční. Náš dům byl vyjmut z privatizace z důvodu malého zájmu o koupi bytů. Protože město potřebuje peníze, oslovilo všechny své nájemce a vybralo 1.000 bytů, kde je o koupi největší zájem. Náš dům se dostal do této tisícovky. V lednu budou chtít po nás pevné rozhodnutí, zda chceme byty koupit či nikoliv a v případě že ano, v krátké době zaplatit celou částku. Byla stanovena na 11.500 Kč za metr čtvereční bez jakékoliv návštěvy odhadce (což bylo na jedné schůzce se zástupci města řečeno), připadá mi, že se prostě radní tak dohodli, aby do kasy města přišlo co nejvíc peněz. Přitom náš dům je 40 let starý, sice prý zateplený, ale kdyby si někdo přišel prohlédnout byty zevnitř, viděl by rozpadající se okna, kterými fouká, zatéká, umakartové jádro a vůbec vše zastaralé. Kdybychom byty koupili, jistě bychom do jejich oprav každý investovali alespoň dalších 200 tisíc korun. Nikdo neví co dělat, zda byty koupit nebo dál zůstat v nájmu města, v tom případě nás čeká zvýšení nájemného a v nejhorším nás třeba koupí někdo jiný a vystěhuje. Všichni jsou naštvaní, že nám byla stanovena tak vysoká cena. My a určitě nejsme sami, nemáme 740 tisíc a budeme si muset někde peníze půjčit. Višchni jsou pobouřeni, pár článků se objevilo v denním tisku, ale nic se tím nezměnilo. Viděla jsem dokonce ceny městských bytů v jiných městech a my patříme mezi ty nejdražší. Ptám se proto, zda bychom třeba uspěli a snížili cenu našich bytů, kdybychom si jako nájemníci zaplatili právníka, který by šel proti magistrátu, nebo máme prostě smůlu? Dá se vůbec něco dělat a kam se mám obrátit?
Díky předem za odpověď.

Odpovědět

—————

Datum: 28.12.2008

Vložil: R.

Titulek: Výpověď při nemocenské.

Dobrý den. Jsem již několik let zaměstnaná u soukromé firmy, ale od května r. 2008 jsem na nemocenské (rizikové těhotenství) a na mateřskou bych měla nastoupit cca v půli ledna 2009. Před Vánocemi jsem dostala od zaměstnavatele Výpoveď dohodou, z důvodu převodu firmy na jiného majitele a chce ji podepsat k 31.12. 2008.
Potřebovala bych poradit, zda mám výpoveď podepsat, jestli mi ji může zaměstnavatel dát v době nemoci a pokud bych podepsala, zda bych byla nějak škodná na těch 14-ti dnech, co mi zbývá do nástupu na mateřskou.

Děkuji mnohokrát za odpověď

R.

Odpovědět

—————

Datum: 26.12.2008

Vložil: Vera M.

Titulek: Komunikace a inzenyrske site

Dobry den,
nejsem si jista, jesti se spravne obracim se svym dotazem na vas server.

Pred 2 lety jsme v mensim stredoceskem meste zakoupili pozemek, ktery nebyl zasitovany a komunikace k pozemku prilehajici nebyla zpevnena. V dobe koupe pozemku jsme si overovali moznosti vybudovani IS na pozemku, dostali jsme od mesta vyrozumneni, ze dana lokalita bude zasitovana developerskou spolecnosti, ktera vyhraje soutez o koupi pozemku (prilehajici lokalita cca 70tis m2). Z toho duvodu nam mesto nepovolilo IS site budovat.

Nakonec jsme na pozemku vyvrtali studnu a poridili zumpu. Minuly rok jsme postavili na pozemku RD. Prilehle pozemky byly opravdu mestem prodany developeru, ktery je zasitoval a prodal jednotlivym kupujicim. V dane lokalite (tesne prilehajici k nasemu pozemku) vybudoval IS a zpevnenou komunikaci (zpevnena komunikace konci 100m od naseho pozemku).

Nasledne jsme dotazovali u mesta moznost se na IS napojit (hlavne kanalizaci), bylo nam zdeleno, ze IS i komunikace zustavaji v majetku developerske spolecnosti, ktera je vybudovala. Proto bychom za ucelem pripojeni na tyto site museli zaplatit nejen prime naklady na vybudovani pripojky, ale i poplatek developerske spolecnosti za moznost na IS se pripojit. Zminovany poplatek v nasem pripade cinil cca 350 tis Kc. Cekova investice potom predstavovala castku zhruba 0,5mil Kc.

Mesto nam take sdelilo, ze vybudovane komunikace nebude v zime udrzovat, protoze nejsou v jejich vlastnictvi.

Zajimalo by mne, jestli mesto postupuje v souladu se zakonem. Na uzemi mesta mam trvale bydliste a vim, ze ziskava finance do rozpoctu i podle poctu obyvatel, je mozne, aby mesto cast sveho uzemi neudrzovala?

Take se chci zeptat na poplatek, ktery momentalne vyzaduje developer za pripojeni na IS, ktere vlastni. Tyto IS samozrejme navazuji IS mestske a mesto je provozuje.

Jeste nakonec chci zminit, ze behem doby, kdy mesto vyjednavalo podminky prodeje pozemku developrovi jsem nekolikrat navstivila MU, abych upozornila o nas zajem vyuzit budouci IS a pripojit se na ne pokud mozno za podminek vyhlasky o zhodnoceni pozemku moznosti pripojeni na IS, ktera na uzemi mesta plati. Mesto v te dobe mohlo vyjednat s developrem podminky, ktere by byly vyhodne i pro obcany nejen pro zminovaneho developera.

Dekuji vam za zodpovezeni meho datazu, s pozdravem
Vera M.

Odpovědět

—————

Přidat nový příspěvek


Nové stránky právní poradny naleznete ZDE


UPOZORNĚNÍ
Redakce tohoto webu nenese právní odpovědnost za právní důsledky použití zde uveřejněných názorů a odpovědí. Spamy, a nevhodné příspěvky budou mazány.


Zeptejte se na své právo!

Právní poradna na těchto stránkách probíhá prostřednictvím otevřeného fóra, do kterého může přispívat každý návštěvník stránek. Redakce portálu ale na dotazy odpovídá již pouze na nových stránkách právní poradny.


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství