Daňové zvýhodnění darů fyzických a právnických osob

Fyzické osoby

Daňové zvýhodnění fyzických osob upravuje § 15 odst. 5, zákona o dani z příjmu.
Pokud úhrnná hodnota všech darů poplatníka daně přesahuje ve zdaňovacím období (kalendářním roce) 2% ze základu daně anebo dosahuje výše alespoň 1.000 Kč, lze celkovou výši darů zahrnout do nezdanitelné části základu daně a tím si snížit daňovou povinnost. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % ze základu daně.

 

Zaměstnanci, kteří si podávají vlastní daňové přiznání, a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) uplatňují odpočet úhrnné hodnoty všech darů z daní přímo ve svém daňovém přiznání.

Zaměstnanci, jimž daňové vyrovnání zpracovává zaměstnavatel, předkládají všechna potvrzení o poskytnutí daru své mzdové účtárně.


Právnické osoby

Daňové zvýhodnění fyzických osob upravuje § 20 odst. 8, zákona o dani z příjmu.
Pokud hodnota daru činí alespoň 2.000 Kč, mohou ji právnické osoby ve zdaňovacím období zahrnout do nezdanitelné části základu daně a tím si snížit daňovou povinnost. V úhrnu lze odečíst nejvýše 5 % ze sníženého základu daně.


Diskuse: Daňové zvýhodnění darů fyzických a právnických osob

Datum: 26.01.2017

Vložil: Aaaa

Titulek: Pan

Dobrý den , mužů udělat dar na církev tak aby se to ode četlo s dani ? Dekuji za odpověď .

Odpovědět

—————

Datum: 24.08.2012

Vložil: Josef Kácel

Titulek: dotaz

Dobrý den.

Mám v úmyslu oslovit několik soukromých firem (právnických osob) s žádostí o poskytnutí finanční částky na vydání své knihy. Jako protislužbu hodlám osloveným nabídnout otištění jejich loga, s vyznačením jejich činnosti a text, že kniha vyšla díky, nebo za pomocí těchto firem. Jak nejlépe postupovat? Je nutné podepsat s nimi smlouvu? Jakou? Děkuji za Váš čas i odpověď.

Odpovědět

—————

Datum: 21.11.2010

Vložil: marek

Titulek: daň pro sportovní klub

Dobrý den, jsem fyzická osoba občan - chci podpořit jeden sportovní klub částkou cca 10 tis. Kč. Jedná se i u sportovního klubu o dar dle zákona o dani z příjmu = mohu dar zahrnout do nákladů jako odečitatelnou položku a snížit si daňový základ ? Děkuji za odpověď

Odpovědět

—————

Datum: 23.11.2010

Vložil: Honza

Titulek: Re: daň pro sportovní klub

Dobrý den záleží na tom jakou má sportovní klub právní formu. Pokud klubu dáte pouze dar, můžete si jím snížit daňový základ. Pokud částku klubu věnujete jako sponzorský dar, můžete si jej též zahrnout do nákladů.

Odpovědět

—————

Přidat nový příspěvek


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství