Datum: 18.11.2008
Vložil: Jiří Dobrý
Titulek: Darování nemovitosti
Dobrý den.
Děda by mi chtěl darovat garáž, na kterou je vedeno zástavní právo. Chtěl bych se zeptat, jaké všechny náležitosti a dokumenty jsou k převodu takovéto nemovitosti potřeba. Je potřebný odhad?
Velice děkuji za odpověďi a pomoc.
S pozdravem, Jiří Dobrý
Odpovědět
Datum: 05.11.2008
Vložil: Hanková
Titulek: Dědictví dům
Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně dědictví domu.
Jsem vdova, která staví dvougenerační dům se svou dcerou a jejím manželem. Já jsem vlastník pozemku, dcera a manžel vlastník domu. Z důvodu náhlého ovdovění, myslím i na fakt, že můžu přežít vlastní dceru a řeším situaci jak se ochránit, před případným vystěhováním od svého zetě. Hypotéka na dům je psaná na dceru s manželem, 1/3 se podílím, ale ve smlouvě o hypotéku nefiguruji z důvodu mého vyššího věku.(ročník 1955)
S dcerou mám sepsanou závět vlastní rukou - kde v případě smrti dcery odkazuje svoji 1/2 domu mě. Je toto právně bezpečné? Nemůže se stát, že bude závěť psaná vlastní rukou napadnuta z důvodu právního nároku na dědický podíl manžela dcery případně jejich dětí? Jakou váhu v našem právním systému má závěť psaná vlastní rukou s ověřeným podpisem? S případným převodem 1/2 domu na mě po mé dceři souhlasí i její manžel, který svůj podpis přiřazuje na onu závěť. Děkuji předem za zodpovězení dotazu a přeji hezký den Hanková
Odpovědět
Datum: 05.11.2008
Vložil: Martin - redaktor
Titulek: Re: Dědictví dům
Dobrý den, Vaše závěť bude platná, ověřené podpisy jsou dostačující. Abyste ale měla větší jistotu, že Vás dceřin manžel nemůže vystěhovat (to že budete vlastnit 1/2 domu neznamená, že Vás tam musí nechat bydlet), může Vaše dcera tuto povinnost pro Vašeho manžela v závěti stanovit.
Nebo to lze vyřešit samostatnou smlouvou, kde se manžel zaváže, že Vás nechá v domě bydlet do konce Vašeho života. Zde je nutné připojit ke smlouvě také podpis vaší dcery, že s takovým rozhodnutím manžela souhlasí.
Odpovědět
Datum: 04.11.2008
Vložil: Sýkorová Naďa
Titulek: Darování nemovitosti a dluhy darujícího
Hezký den, chtěla bych Vás požádat o zodpovězení mého dotazu, zda v případě, když můj syn daroval své dceři,mé vnučce, nemovitost a vklad na katastru byl proveden, ale asi po 2 měsících jsem zjistila, že má syn značné dluhy,Exekuce ještě nebyla nařízená, ale obávám se toho, aby vnučce exekutoři darovaný byt nezabavily a nebo dluhy syna nepřešly na vnučku. Existuje možnost,že by vnučka přišla o nemovitost i když v době darování nemovitosti můj syn žádné dluhy neměl? Existuje v tomto případě nějaká lhůta, v případě exekuce na majetek darujícího, mohla by mít na zabavení nemovitosti vliv? Děkuji za odpověď.Sýkorová
Odpovědět
Datum: 04.11.2008
Vložil: Martin - redaktor
Titulek: Re: Darování nemovitosti a dluhy darujícího
Dobrý den, pokud Váš syn v době darování nemovitosti žádné dluhy neměl, tak se Vaše vnučka bát nemusí. Zrušit darovací smlouvu a uspokojit věřitele by bylo možné v tomto případě pouze za předpokladu, že by již dluhy Váš syn měl v době kdy nemovitost daroval. Navíc by o těchto dluzích jeho dcera musela prokazatelně vědět - respektive prokázat, že o nich nevěděla a tedy přijala dar v dobré víře.
Odpovědět