Zkušební doba

Datum: 03.11.2008

Vložil: xxx

Titulek: Zkušební doba

Dobrý den,
nastupuji do nového zaměstnání, kde je prý zvykem novým zaměstnancům dávat půlroční zkušební dobu. Trošku mě délka zkušební doby zaskočila a nevím, zda na práci kývnout. Přinesla by pro mě takto dlouhá zkušební doba nějaké výhody? Je vůbec z právního hlediska možné sjednat takto dlouhou zkušební dobu?
Děkuji za odpověď.

Odpovědět

—————

Datum: 03.11.2008

Vložil: Martin - redaktor

Titulek: Re: Zkušební doba

Dobrý den,
zkušební dobu je podle zákoníku práce možné mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem sjednat pouze v rozsahu 0 - 3 měsíce. Maximální délka zkušební doby tedy může být 3 měsíce. Zkušební dobu na půl roku, o které píšete možné sjednat není. Tedy ne v souladu se zákoníkem práce. Pakliže byste se zaměstnavatelem uzavřela pracovní smlouvu, kde by byla sjednána zkušební doba na 6 měsíců bylo by takové ustanovení v pracovní smlouvě neplatné. Pozor pracovní smlouva by platná byla, pouze ustanovení o zkušební době by bylo neplatné - POZOR ale pouze částečně. Z právního hlediska by zkušební doba byla sjednána v délce 3 měsíců.

Odpovědět

—————

Datum: 03.11.2008

Vložil: 007

Titulek: Re: Re: Zkušební doba

Chyba, zde se o částečnou neplatnost nejedná, zde platí vše, nebo nic. Takže sjednání šestiměsíční zkušební doby vede k tomu, že je celé ujednání o zkušební době neplatné.

Odpovědět

—————

Datum: 03.11.2008

Vložil: Martin - redaktor

Titulek: Re: Re: Re: Zkušební doba

Podle judikatury Nejvyššího soudu se jedná o částečnou neplatnost. Nejvyšší soud ve svém rozhodování upřednostňuje vůli soukromých osob (stran) uzavřít pracovní poměr a sjednat si zkušební dobu - obě strany svým podpisem vyjádřily tuto vůli.

Odpovědět

—————

Přidat nový příspěvek


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství