Datum: 05.11.2008
Vložil: Láďa
Titulek: Žijeme v právním státě?
Uzavřel jsem s realitkou smlouvu o zprostředkování prodeje bytu-bohužel exkluzivní.Byt jsem nakonec prodal s pomocí jiné kanceláře.Po roce bez jakéhokoli upozornění na mne přišla žaloba o zaplacení částky přes 120 000 Kč od advokáta realitky.Po jednání s tímto advokátem navrhl řešit spor smírnou cestou a navrhl sepsat dohodu o vyrovnání.Jiný advokát mi tento postup schválil.Za několik dnů jsem obdržel rozhodčí nález z kanceláře rozhodců, který po prostudování naší kauzy dospěl k jinému závěru.Náhradu, kterou mi vyměřil zaplatit byla vypočtena na 20% z částky, kterou požadoval žalobce.Z toho vyplývá, že částka, kterou vypočetla advokátka realitní kanceláře byla požadována neoprávněně.Mohu po těchto nových skutečnostech požadovat zrušení dohody o vyrovnání, kterou jsem podepsal? Advokát žalobce tvrdí, že podepsaná dohoda má přednost před rozhodčím nálezem.Nechci tomu uvěřit.Pokud je tohle možné, je právo v téhle zemi nevymáhatelné.Děkuji za rady.
Láďa.
Odpovědět
Datum: 05.11.2008
Vložil: Martin - redaktor
Titulek: Re: Žijeme v právním státě?
V tomto případě má opravdu přednost dohoda o mimosoudním vyrovnání. Právní řád v tomto případě upřednostňuje svobodnou vůli dvou stran sporu se dohodnout, kterou vyjadřuje dohoda o mimosoudním vyrovnání. Podepsáním vyrovnání jste si cestu soudního rozhodnutí uzavřel. Můžete se pokusit zpochybnit svoji skutečnou vůli při podpisu dohody, nebo zpochybnit svoji svéprávnost v momentě podepsání. Obě možnosti budou velmi obtížně prokazatelné.
Právo vymahatelné je vždy, jen je někdy třeba se obrnit dávkou trpělivosti a ve vašem případě více rozmýšlet nejvhodnější postup.
Odpovědět