Datum: 17.02.2010
Vložil: Libuše
Titulek: Vlastnictví bytu
V roce 1973 jsem na základě kupní smlouvy odkoupila část nemovitosti a se souhlasem většinového spoluvlastníka jsem získala byt 2+1 s příslušenstvím.V nemovitosti jsou další 2 byty.
V roce 1978 na základě spoluvlastnických vztahů získala další byt druhá osoba a třetí byt také.
Původně zde bydleli nájemníci s dekrety,kteří obdrželi od OPBH náhradní byt.
V roce 1997 zemřel v době mé dovolené majitel prostřed ního bytu a nemovitost byla uzavřena Policií CR.Druhá majitelka,která byla na dovolené přijela z dovolené dříve,než já a obsadila všechny 3 bytové jednotky,včetně mé,která je vybavena mým nábytkem a osobními věcmi.
Do nemovitosti mne nepustí,nic nehradí.Policie CR,která byla seznámena s tím,že nemám přístup do nemovitosti mi nezajistila přístup do mého bytu.
Bez mého souhlasu jako spolumajitelky zrušila obyvatelka původně bytu v přízemí tento byt a vytvořila z něho nebytové prostory.V současné době tedy bytová plocha je menší,než plocha nebytová.
Požaduje na mé osobě,abych jí svoji část nemovitosti odprodala za pakatel.
Pokud se obrátím na stavební odbor,jednou mi sdělí,že jsou tam 3 bytové jednotky,podruhé 2 bytové jednotky,přestože byla zrušena pouze část bytu v přízemí,kdy zůstala jedna místnost s příslušenstvím,což je rovněž bráno jako byt.
Příslušný soud nereaguje na moji žalobu,tvrdí,že nemovitost musí být vypořádána.
Tak podle našich zákonů mám do této doby postávat před nemobvitostí a čekat.
Za užívání mého bytu mi nic nehradí.
Co mám s tím dělat,protože soud není nestranný,soudkyně .která je známá druhé spolumajitelky si vždy vybere moji žalobu a zamítne ji.
Děkuji Vám za radu.
Odpovědět
Datum: 11.12.2008
Vložil: Jana Malá
Titulek: Spoluvlastnictví
Dobrý den,
chceme s přítelem koupit pozemek a postavit dům. Chtěli bychom, abysme pak byli uvedení jako majitelé domu oba dva. Přítel však tvrdí, že to nejde, protože bude hypotéka napsaná na něj a bude jí platit. Já bych dala peníze v hotovosti. Dále bych se chtěla zeptat, že pokud bychom se vzali, jestli by to pak bylo automatické, že by ten dům byl napsaný na nás dva. Nebo jak mám postupovat? Moc prosím o radu. Díky
Odpovědět
Datum: 11.12.2008
Vložil: Martin - redaktor
Titulek: Re: Spoluvlastnictví
Dobrý den, hypotéka se většinou dává na jednoho člověka. Vlastnictví bytu lze dohodnout na více lidí. Jedna z možností je spoluvlastnictví v rámci společného jmění manželů. Druhou možností je klasické spoluvlastnictví dle občanského zákoníku. Přesně společné vlastnictví upravují § 136 odst. 1, a § 137 až § 142, občanského zákoníku. Spoluvlastnictví podle občanského zákoníku lze uzavřít vždy na jednotlivou věc, movitou či nemovitou, tedy i byt.
Odpovědět