Společný dluh manželů

Datum: 20.12.2008

Vložil: J. Dvořáčková

Titulek: Společný dluh manželů

Dobrý den, dostala jsem se do tíživé situace a potřebovala bych poradit. Jsem rozvedená matka tří dětí, z nichž dvě(18 a 15 let) mám právě z tohoto manželství. Bývalý manžel je opilec a zájem o styk s nimi nemá. Výživné na ně dobrovolně neplatí a tak od něj dostávám exekučně pouze 700 Kč na každého z nich. Když jsme byli manželé, vzal si půjčku od své matky a bratra na podnikání (dohromady 120 000 Kč), načež o tom sepsali smlouvu. Po rozvodu se však jeho matka ozvala a žádá po mě, abych celý dluh zaplatila, bez ohledu na to že to je (kdy už) společný dluh a že jsme již během manželství polovinu vrátili(o čemž ale
neexistuje žádný důkaz). Bohužel jsem se dozvěděla, že na to má právo a tak jí musím celý dluh zaplatit já. Polovinu od bývalého manžela mohu prý vymáhat teprve až celý dluh zaplatím. To jsem samozřejmě odmítla a tak podala návrh k exekuci. Státní exekutor mi peníze začal strhávat z výplaty, takže jsem stěží dokázala uživit sebe a děti. Později mě exekutor navštívil i doma, ale byl to naštěstí velmi rozumný člověk a tak odešel s prázdnou. Okamžitě jsem dala návrh na majetkové vypořádání, protože dluh to je společný a manžel si při stěhování vzal naše auto a získal i pozemek v nedaleké obci. Jenže soud má tento návrh už skoro dva roky na stole a stále se nic neděje. Manželova matka se ale rozhodla, že celý případ svěří pro změnu exekutorovi soukromému a tak se mi nedávno na účtě objevil dluh 120 000. To ale není vše- minulý týden mi přišla výzva k dobrovolnému zaplacení. Pokud tak neučiním do 15 dnů, navštíví mě opět exekutor.
Co mám v takovém případě dělat?Peníze na zaplacení rozhodně nemám, stěží s přítelem uživíme rodinu. Půjčku si vyřídit také nemohu, žádná banka mi nepůjčí. I kdyby se mi podařilo někde peníze sehnat, z bývalého manžela tu polovinu už nikdy nedostanu - můžu být ráda alespoň za těch směšných 700,- na dítě (které mi ale chodí na nyní již zablokovaný účet). Jak je vůbec možné podat návrh k exekuci na něco, co je součástí majetkového vyrovnání, které řeší (extrémně pomalý) soud? Je možné stále dokola podávat exekuci na stejnou věc, když mi za každou naskočí poplatky za exekuční řízení (tentokrát dokonce neuvěřitelných 60 000!)? Mám v této situaci vůbec ještě nějakou možnost k spravedlivému vyřešení celého problému?
Děkuji za případné názory a pomoc. Jsem už opravdu zoufalá...

Odpovědět

—————

Datum: 20.12.2008

Vložil: Martin - redaktor

Titulek: Re: Společný dluh manželů

Dobrý den, nejlepší co můžete v této situaci udělat je obrátit se na advokátní kancelář. Vzhledem k výši dluhu o kterém píšete a všech dalších souvislostech je nejlepším řešením pokud se toho ujme profesionální právník. Náklady na právníka budou oproti vymáhaným částkám zanedbatelné. Pokud si nemůžete přesto advokáta dovolit, navštivte právní poradnu, kde by vám měli poradit nejvhodnější právní postup. Před podáním žaloby můžete pak požádat o osvobození od soudních poplatků a zároveň o přidělení zástupce - obhájce/advokáta.

Odpovědět

—————

Přidat nový příspěvek


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství