Odškodnění za vazbu

Datum: 18.01.2009

Vložil: Benda Jiří

Titulek: vazba

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na dotaz ohledně odškodnění za vazbu.
v roce 1996 jsem byl vzat do vazby kde jsem strávil 24 měsíců kde mě jednou vyslechli a soud na svobodě stále odročoval řízení a v roce 2008 bylo proti ně zastaveno trestní stíhání.
jak mám postupovat dál při náhradě škod když jsem stratil rodinu,práci ktrou už nemohu vykonávat,dva roky života a nemalé míře i společenské uplatnění.
děkuji Jiří Benda

Odpovědět

—————

Datum: 15.12.2008

Vložil: Dana Smrčková

Titulek: Odškodnění za vazbu

Dobrý den, mám dotaz ohledně neoprávněné ho výkonu trestu. Můj bývalý manžel byl 5 let ve výkonu trestu,v té době jsme již byli rozvedeni. Nyní zemřel a náš syn byl vyzván k převzetí dědictví, kde se mimo jiné dozvěděl, že celý rozsudek v této kauze je neplatný, tak rozhodl nejvyšší soud v Brně i když po takové době.Takže jeho otec byl na základě tohoto rozhodnutí neoprávněně. Má syn nárok na odškodnění, jako dědic i jemu bylo ukřivděno, nemohli se stýkat, trávit prázdniny apod. Děkuji za odpověď

Odpovědět

—————

Datum: 15.12.2008

Vložil: Martin - redaktor

Titulek: Re: Odškodnění za vazbu

Dobrý den,
právo žádat odškodnění za vazbu a trest přechází na dědice oprávněného, jen pokud byli jeho vazbou nebo trestem zkráceni na své výživě nebo výchově, kterou jim byl podle zákona povinen poskytovat.

Uplatnění nároku:
Nárok na odškodnění za vazbu nebo trest zaniká, nepožádá-li oprávněná osoba o přiznání nároku ministerstvo spravedlnosti nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí, které je základem nároku, a tam, kde takové rozhodnutí nepřichází v úvahu, nejpozději do jednoho roku od propuštění z trestu.
Nepřizná-li ministerstvo spravedlnosti náhradu do tří měsíců od uplatnění nároku nebo není-li oprávněná osoba s přiznanou výší odškodnění spokojena, může svůj nárok uplatnit v řízení ve věcech občanskoprávních.

Odpovědět

—————

Přidat nový příspěvek


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství