27.04.2011 10:11

Ústavní soud zrušil novelu zákona o stavebním spoření

Brno, Ústavní soud, 27. dubna 2011 (TZ 25/11)

Ústavní soud rozhodl, že zákon, kterým se změnila právní úprava stavebního spoření, není v souladu s ústavou. Napadený zákon č. 348/2010 Sb. byl přijat ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze, aniž by pro takovýto postup byl dán důvod. Tím došlo k porušení některých ústavních principů, jež se vážou k průběhu zákonodárné procedury. Z tohoto důvodu Ústavní soud tento zákon zrušil uplynutím dne 31. prosince 2011.

S ohledem na námitky skupiny poslanců však přistoupil i k posouzení obsahu napadeného zákona. Snížení příspěvku do budoucna (počínaje rokem 2011) pro všechny účastníky stavebního spoření neshledal v rozporu s ústavním pořádkem, protože se nejedná o případ nepřípustné nepravé retroaktivity. Rozpor s ústavní zásadou právní jistoty a legitimního očekávání ale naopak shledal ve vztahu k mimořádnému zdanění příspěvku na stavební spoření za rok 2010. Ustanovení napadeného zákona, která ukládají mimořádnou daň na příspěvek na stavební spoření za rok 2010, proto zrušil již ke dni vyhlášení nálezu ve Sbírce zákonů.

Soudcem zpravodajem byl Pavel Rychetský a plný text nálezu včetně odlišných stanovisek naleznete zde [PDF, 633,96 kB]. Odlišná stanoviska uplatnili Stanislav Balík, Ivana Janů, Vladimír Kůrka, Dagmar Lastovecka a Michaela Židlická.

Jana Pelcová, tisková mluvčí

 

—————

Zpět


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství