01.05.2011 00:18

Ústavní soud se ohrazuje proti dezinterpretaci Lidových novin

Brno, Ústavní soud, 30. dubna 2011 (TZ 27/11)

Ústavní soud se důrazně ohrazuje proti titulku „Soudkyně Wagnerová: Kalousek pracuje jako nacisté“ na webu internetových Lidových novin „Lidovky.cz“. Editor zpravodajského serveru se dopustil hrubého překroucení obsahu rozhovoru místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové s redaktorkou Lidových novin Lenkou Zlámalovou, který vyšel v dnešních tištěných Lidových novinách.

V tomto rozhovoru Eliška Wagnerová vysvětlovala podstatu nálezu Ústavního soudu ve věci stavebního spoření, jenž byl před několika dny veřejně vyhlášen. Poukázala na to, že ministr financí chtěl zpětně snížit státní příspěvek na stavební spoření za již uplynulý rok 2010, takové zpětné snížení zákonem přiznaného příspěvku by však bylo zjevným porušením zákazu retroaktivity, tj. zákazu zpětné účinnosti zákona. Téhož efektu však dosáhl jiným pojmenováním – namísto snížení příspěvku o 50 % na něj zákonem uvalili zvláštní jednorázovou 50% daň. Eliška Wagnerová k této metodě uvedla: „Tak se to nedá. Pracovat jenom se slovy, abych dospěla k jinému výsledku při popření účelu. To nejde. To je netolerovatelné. Kdybych se vrátila do historie, takhle se pracovalo v nacistickém Německu.“. Na dotaz redaktory Zlámalové, zda „nepřehání, když srovnává Kalouska s nacisty“, uvedla Eliška Wagnerová, že jde o hyperbolu – to znamená nadsázku – pro názornost, k jakým důsledkům by tato metoda mohla vést: „Ta účelová reinterpretace pravidel je hrozná a vede k hrozným důsledkům, … [p]ovolíte jednou, a povolíte navždy. A budou to dělat všichni. Tu čistotu musíte držet s ohledem na budoucnost právní kultury, parlamentní kultury a potažmo i úroveň demokracie“.

Učinit z takového rozhovoru výrok přímo vložený do úst Elišky Wagnerové, že „Kalousek pracuje jako nacisté“, lze jen obtížně hodnotit jinak, než jako úmyslné překroucení toho, co bylo řečeno, s cílem vyhrotit a přenést věcný spor o obsah zákonů a ústavní principy do roviny ryze osobní, a konečně s komerčním cílem přilákat pozornost k internetovému serveru lidovky.cz. Eliška Wagnerová se cítí touto nízkou metodou novinářské práce hluboce dotčena.
 
Tomáš Langášek, generální sekretář Ústavního soudu

—————

Zpět


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství