29.10.2012 05:45

Odškodnění při dopravní nehodě

Každý vlastním automobilu má v České republice a v rámci Evropské unie povinnost mít uzavřené povinné ručení, které se používá na uhrazení škody vzniklé při zavinění autonehody na druhém vozidle. Takzvané povinné ručení tedy zná každý řidič a ví k čemu je určeno. Málo kdo ale ví, že kromě úhrady škody na vozidle může po viníkovi dopravní nehody požadovat též náhradu škody například za ušlý zisk, či prožitý stres. Taková náhrada škody se nazývá odškodnění.

Odškodnění při dopravní nehodě je možné vymáhat následně po viníkovi dopravní nehody. Podmínkou je samozřejmě schopnost poškozeného prokázat vznik škody. Málokdo opět ví, že za takovou škodu je pokládán i například ušlý zisk, tedy nevýdělek. Jinými slovy, pokud jste například živnostník a používáte automobil k vašemu podnikání a někdo vám způsobí dopravní nehodou nepojízdnost vašeho vozu, tak zisk ze všech zakázek, které musíte odříci díky nepojízdnému vozidlu, lze vymáhat po viníkovi dopravní nehody. První a nejdůležitější podmínkou, kterou musíte udělat aby jste mohli uplatňovat odškodnění při dopravní nehodě je vyplnit záznam o dopravní nehodě.

Záznam o dopravní nehodě formulář, který platí v rámci celé EU, pokud tedy použijete správný vzor, takzvaný Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě. Tento formulář slouží k rychlému vyřízení náhrady škody při dopravní nehodě a získání odškodnění. Náhrada škody obecně může být velmi široká od náhrady škody za za způsobení bolesti, náhrady škody na zdraví až po náhradu škody za psychickou újmu. Odškodnění nejsnadněji dosáhnete tak, že se buď obrátíte na specializovanou advokátní kancelář a nebo na specializovanou společnost, která se vymáháním náhrady škody a odškodnění zabývá. Velmi často takové společnosti nepožadují ani platbu předem, ale jejich odměna je stanovena procenty z vymožené částky. Jednou z takových společností je například společnost Firmus a.s. provozující portál bezplatnapomoc.cz.

—————

Zpět


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství