17.10.2012 13:46

Hledání práce a brigády

Hledání práce je nepříjemným zážitkem pro řadu z nás které potká. V dnešním světě se už nestane, že bychom v jedné práci vydrželi celý život jako tomu bylo v minulosti. Naopak je dost pravděpodobné, že nás během života čeká střídání několika zaměstnání. Střídání zaměstnání na druhou stranu je zcela normálním jevem, který provází ekonomiky celého světa, Česká republika k tomu to trendu pomalu směřuje také. Čas k nalezení nové práce se statisticky zvyšuje s tím v jaké kondici se právě nachází ekonomika dané země. V době hospodářského poklesu ubývá volných pracovních míst a naopak přibývá lidí, kteří práci hledají. Jak si nejlépe poradit s nalezením nové ho zaměstnání?

Zaměstnání se dlouhou dobu hledalo výhradně prostřednictvím Úřadů práce a ptaním po známých a kamarádech. Dnes už ale Úřady práce v záplavě agendy a nezaměstnaných plní spíše funkci kontrolního místa, kde se nezaměstnaní hlásí. Práci si musí každý najít především sám. Hledání práce dnes velmi usnadňují personální agentury, které se specializují na vyhledávání zaměstnanců pro své klienty - zaměstnavatele. Hledání práce je dnes o mnoho snažší díky internetu na kterém snadno zjistíte aktuální nabídky práce a také například údaj jaký má průměrný plat pojišťovací poradce. Pokud hledáte například nabídku práce v Jihomoravském kraji, nemusíte chodit na papírové vývěsky, stačí pouze sledovat nabídky internetových portálů zaměřených na práci. Mnoho portálů nabízejících práci umožňuje také vložení poptávek po zaměstnání či nahrání životopisu a jeho zpřístupnění pro zaměstnavatele.

 

Nabídky práce na internetových portálech bývají přehledně členěny do jednotlivých kategorií podle regionů, typu pracovního úvazku, pracovního oboru a podobně. Samozřejmostí je zveřejněná náplň práce, například se můžete podívat jakou má náplň práce asistentka ředitele a další údaje. Výhodou je samozřejmě přehlednost a dostupnost velkého množství pracovních nabídek. Řada pracovních portálů také nabízí možnost bezplatné registrace, díky které získáte přístup k dalším funkcím například zřízení svého profilu, který uvidí zaměstnavatelé. Jedním z pracovních portálů je pracovní portál projobs.cz. Pracovní portál projobs.cz nabízí stovky nabídek práce, které jsou dostupné každému. Pro odpověď zaměstnavateli je nutné se zaregistrovat na druhé straně díky registraci vás může oslovit více zaměstnavatelů, kteří uvidí váš životopis vložený na portálu.

 

O vašem přijetí do zaměstnání sice nerozhoduje přímo životopis, ale je klíčový při rozhodování zaměstnavatelů, zda vás pozvou na přijímací pohovor, nebo nikoli. Každému zaměstnavateli chodí desítky až stovky životopisů, obzvlášť v době hospodářského útlumu a proto je třeba si dát na životopisu záležet, aby zaujal potencionálního zaměstnavatele při prvním pohledu. Jako vzor životopisu je možné použít například evropský formulář, který uznávají všichni zaměstnavatelé.

 

Díky vstupu České republiky do Evropské unie je možné pracovat za stejných podmínek (se stejnými právy jako občané daného státu) v jiné zemi na území Evropské unie bez pracovního povolení. Výhodou práce v Evropské unii je přenositelnost sociálního zabezpečení, kdy můžete pobírat například podporu v nezaměstnanosti v Británii a stejně tak se vám započítává sociální pojištění z práce v cizině. Najít zaměstnání v zahraničí je možné též prostřednictvím pracovních portálů. Existují i portály s nabídkami práce, které se na pracovní nabídky práce v zahraničí soustředí.

 

Hlavním doporučením při hledání nové práce je ovšem vaše aktivita. Čím více životopisů rozešlete, na čím více pracovních nabídek odepíšete, tím větší je pravděpodobnost, že získáte nové zaměstnání. Pokud nebudete zkoušet hledat novou práci, sama za vámi nepřijde. Nestačí jen sedět doma na gauči a čekat na práci. Možností je sice méně, než před pár lety, ale na druhou stranu stačí počítač a připojení k internetu a můžete kontrolovat nové a nové pracovní nabídky.  

—————

Zpět


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství